stres

4 proste sposoby na stres

Stres jest bardzo powszechnym doświadczeniem dla większości ludzi. W rzeczywistości miliony Polaków każdego dnia odczuwają stres. Takie czynniki jak utrata kontroli nad sytuacją, praca, niepewność, przyrost masy ciała, czy zmiany w naszym życiu mogą przyczynić się do podwyższonego poziomu stresu.

Z tego względu minimalizowanie ogólnego stresu w naszym życiu jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. A to dlatego, iż stwierdzono, że stres zwiększa ryzyko chorób serca, otyłości, choroby Alzheimera, cukrzycy i wielu innych.

Warto jednak dodać, że to, co działa na inne osoby w łagodzeniu stresu, może nie być dla nas najlepszą opcją. Dlatego istotne jest, aby mieć do dyspozycji różnorodne narzędzia łagodzące ten stan.

Oto cztery proste strategie łagodzenia stresu, które możemy zastosować w dowolnym miejscu:

Wdech, wydech

Oddychamy 24 godziny na dobę, w ogóle tego nie zauważając. Z kolei poświęcenie trochę czasu w ciągu dnia na skupienie się na oddychaniu może pomóc uspokoić ciało i umysł.

Oddychajmy powoli i głęboko, wypełniając płuca powietrzem. Głębokie wdechy nie tylko odprężają umysł, ale także zwiększają przepływ krwi przez ciało.

Spacer

Badania pokazują, że spacer pomaga uwolnić substancje chemiczne w mózgu zwane endorfinami. Endorfiny – lepiej znane jako „substancja chemiczna dobrego samopoczucia” – stymulują relaksację i poprawiają nastrój. I nie musimy chodzić w szybkim tempie, ani nawet na długie spacery, żeby czerpać z tego korzyści. 10-minutowy spacer, wygodnym tempem, również sprzyja relaksowi.

Trochę czasu dla siebie

Regularny, nieprzerwany „czas dla siebie” pomaga uspokoić nasze zajęte umysły. W ten sposób jesteśmy w stanie odłączyć i złagodzić stres.

Zajęcia takie jak joga, czytanie książki, pielęgnacja ogrodu, ciepła kąpiel lub rozmowa z przyjacielem to świetne sposoby na naładowanie baterii.

Rozmowa z lekarzem

Oczywiście stres to normalne doświadczenie. Jednak ważne jest, aby rozpoznać, kiedy potrzebujemy pomocy, a następnie o nią poprośmy. Jeśli nasz stres jest przewlekły i wpływa na codzienne życie, powinniśmy zgłosić to naszemu lekarzowi.

I starajmy się być jak najbardziej otwarci i szczerzy w stosunku do lekarza. Możemy również rozważyć rozmowę z terapeutą specjalizującym się w radzeniu sobie ze stresem.

Warto zastanowić się na tą listą łagodzących stres czynników. Stosując te porady, nasze życie może stać się o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Być może zainteresuje Cię także artykuł, jak dbać o nasze oczy.