zdrowie-oczu

Jak dbać o zdrowie oczu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak ważne są oczy? Jest to jeden z tych organów naszego ciała, o który powinniśmy dbać w pierwszej kolejności. Wypróbujcie poniższe wskazówki, aby uniknąć problemów z oczami i zapewnić im dobre zdrowie.

Unikać pocierania oczu

Nie pocierajmy ani nie dotykajmy oczu rękoma. Nasze dłonie są w większości narażone na brud, bakterie i kurz. Możemy w ten sposób przenosić zarazki i bakterie za każdym razem, gdy będziemy pocierać lub dotykać oczy. I unikajmy też palców na oczach, aby zapobiec infekcji lub podrażnieniu.

Umyć ręce przed założeniem soczewek kontaktowych

Nigdy nie należy dotykać oczu, gdy ręce są brudne lub zakurzone. Dlatego musimy myć ręce, zanim włożymy soczewki do oczu. To samo się tyczy, jeśli chcemy zdjąć nasze soczewki kontaktowe. I pamiętajmy, aby regularnie dezynfekować soczewki lub je wymieniać.

Stosować zbilansowaną dietę

Niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina C i E, cynk, miedź i beta-karoten, zapewniają ochronę przed problemami ze wzrokiem związanymi z wiekiem, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej. Z tego względu musimy dopilnować, aby nasza dieta była nasycona owocami i zielonymi warzywami, które są bogate w te składniki odżywcze. Dzięki temu zadbamy nie tylko o zdrowie oczu, ale i reszty organizmu.

Rzucić palenie

Palenie jest szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, a do tego jest bardzo szkodliwe dla oczu. Wiąże się także z różnymi problemami wzrokowymi, takimi jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i zespół suchego oka. W rzeczywistości może również uszkadzać nerwy wzrokowe, co z czasem doprowadzi do niekorzystnego wpływu na nasz wzrok. Rzućmy palenie już teraz!

Regularne ćwiczenia

Zastanawiacie się, jak ćwiczenia mogą tutaj pomóc? Cóż, regularne ćwiczenia mogą zapobiegać chorobom, takim jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. A posiadanie tych chorób zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z oczami, uszkadzając wzrok. Dlatego wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń pięć razy w tygodniu może pomóc chronić oczy.

Ograniczyć ekspozycję na ekrany

Większość z nas spędza zbyt dużo czasu przed ekranem. Może to prowadzić do zmęczenia i napięcia. W związku z tym przez cały dzień powinniśmy stosować zasadę 20-20-20, aby dać odpocząć oczom. Oznacza to, że co 20 minut odwracamy oczy od ekranu i przez 20 sekund skupiamy nasz wzrok na czymś, co jest oddalone od nas o jakieś 7 metrów (20 stóp). Albo możemy włożyć okulary ochronne podczas wpatrywania się w ekran monitora lub telefonu.

Ponadto, każdy z nas potrzebuje też regularnego badania wzroku, aby poznać aktualny stan swoich oczu. Dlatego weźmy pod uwagę powyższe wskazówki, ale nie zapominajmy o regularnych wizytach u okulisty.