soczewica

Soczewica – znakomity zastępca ziemniaków na obniżenie poziomu cukru we krwi

Od sałatki ziemniaczanej, przez chipsy ziemniaczane, po pieczone ziemniaki z grilla, może się wydawać, że żaden letni piknik lub grill nie obejdzie się bez szpikulca z nadzianymi kartofelkami.

Można się tutaj też kłócić, czy ziemniak to faktycznie „warzywo”. A to dlatego, że ziemniaki składają się głównie ze skrobi, którą organizm później rozkłada na glukozę (tzw. cukier). A to oznaczałoby, że te skrobiowe bulwy mogą szybko podnieść poziom cukru we krwi, znacznie zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Jednak według nowego badania jest pewna przystawka, która zadowoli nasze kubki smakowe i złagodzi skoki cukru we krwi. Chodzi o soczewicę. Faktem jest, że zamiana ziemniaków na soczewicę może obniżyć poziom cukru we krwi o ponad jedną trzecią.

Fantastyczne badania nad soczewicą

W badaniu kanadyjscy naukowcy zmierzyli poziom cukru we krwi w grupie dorosłych osób zarówno przed, jak i dwie godziny po zjedzeniu posiłku składającego się tylko z porcji ziemniaków. A następnie ponownie przetestowali osoby przed i po zjedzeniu połowy porcji ziemniaków i połowy porcji soczewicy.

Badania wykazały, że w momencie, gdy soczewica częściowo zajęła miejsce ziemniaków, poziom cukru we krwi po posiłku był o 35 procent niższy niż podczas spożywania samych ziemniaków. I pomyślmy teraz, o ile ten procent byłby niższy, gdyby uczestnicy jedli tylko soczewicę!

Naukowcy powtórzyli również badanie z białym ryżem i odkryli, że zamiana połowy porcji ryżu na soczewicę doprowadziła do 20-procentowego spadku poziomu cukru we krwi. A to sprawia, że ​​te małe rośliny strączkowe są idealnym substytutem każdego „białego węglowodanu”.

Soczewica to jadalne nasiona roślin z rodziny motylkowatych. A wszystkie rośliny strączkowe – w tym ciecierzyca, groszek i suszona fasola (np. fasola lima) – są bogate w błonnik, który spowalnia uwalnianie cukrów do krwiobiegu, chroniąc przed niebezpiecznymi skokami cukru we krwi.

Wszystkie te rośliny zawierają również pewne składniki, które hamują enzymy zaangażowane we wchłanianie glukozy z pożywienia przez organizm. A to oznacza, że ​​mniej cukru trafia do organizmu.

Dodatkowe korzyści soczewicy

Co więcej, korzyści płynące z soczewicy na tym się nie kończą. Ta roślinka naładowana jest zdrowym dla serca kwasem foliowym i magnezem — a wcześniejsze badania wykazały, że składniki te mogą zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 82 procent!

I podczas gdy ziemniaki mogą później doprowadzić do załamania cukru we krwi – pozostawiając nas głodnym i zmęczonym – soczewica jest wypełniona białkiem i żelazem, które zapewniają długotrwałą energię.

Tak więc bez względu na to, czy mamy cukrzycę, czy po prostu chcemy jej zapobiec, pomińmy ziemniaki i zamiast tego spróbujmy soczewicy.

Gotowana, przyprawiona soczewica jest pysznym dodatkiem do zup i sałatek lub jako część dania głównego.

A jeśli nie chcemy zawracać sobie głowy gotowaniem, możemy kupić aromatyczne danie z soczewicy w lokalnej restauracji indyjskiej.