Nasza skóra codziennie narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Mogą one prowadzić nie tylko do zatykania porów czy utraty odpowiedniego poziomu nawilżenia, ale przyczyniają się również do spowolnienia naturalnego procesu złuszczania martwego naskórka. W następstwie czego na skórze mogą pojawić się przebarwienia, stany zapalne oraz przedwczesne zmarszczki. Aby temu zapobiec należy wspomóc proces złuszczania. Coraz większą popularnością w tej kwestii cieszą się kwasy AHA oraz BHA.
Kwasy AHA i ich właściwości
Kwasy AHA (alfahydroksykwasy) bardzo często możemy spotkać w kosmetykach do pielęgnacji cery, a zwłaszcza w różnego rodzaju peelingach. Do kwasów AHA zaliczają się między innymi: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy czy kwas cytrynowy. Korzyści, które przynoszą naszej skórze zależą przede wszystkim od stężenia kwasu. Oto niektóre z ich właściwości:
Złuszczanie – kwasy AHA znane są ze swoich właściwości złuszczających. Wspomagają naturalny proces usuwania martwego naskórka z powierzchni skóry, odsłaniając przy tym jej nowe komórki, co sprawia, że nasza cera wygląda młodziej;
Leczenie stanów zapalnych i trądziku – kwasy AHA pomagają w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz trądziku. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty są widoczne dopiero po około czterech miesiącach od rozpoczęcia kuracji;
Redukcja zmarszczek – jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry jest nagromadzenie się na jej powierzchni obumarłych komórek. Usuwając je, kwasy AHA spowalniają proces starzenia, a nawet zmniejszają widoczność, istniejących już, drobnych zmarszczek.
Kwasy BHA i ich właściwości
Do kwasów BHA (betahydroksykwasy) zaliczamy tak naprawdę tylko jeden kwas, a mianowicie kwas salicylowy. Wytwarzany z roślin (np. wierzby czy rumianku) wykazuje bardzo podobne właściwości do kwasów AHA:
Leczenie trądziku – ze względu na silne właściwości oczyszczające oraz przeciwzapalne pomaga skutecznie walczyć z trądzikiem;
Złuszczanie – pomaga w usuwaniu martwego naskórka oraz usuwa przebarwienia, sprawiając, że skóra zyskuje zdrowy, jednolity kolor;
Leczenie stanów zapalnych – kwas salicylowy posiada właściwości, które pomagają zwalczać szkodliwe drobnoustroje powodujące uszkodzenia oraz stany zapalne skóry.
Masz kłopoty ze skórą! Sięgnij po cynk!
Czym róznią się kwasy AHA i BHA?
Chociaż na pierwszy rzut oka kwasy AHA i BHA mogą wydawać się takie same, to jednak różnica pomiędzy nimi jest dość znaczna. Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie. Wzmacniają one działanie naturalnych składników nawilżających, które występują w naszej skórze. Sprawia to, że są one odpowiednie dla skóry normalnej, suchej i zniszczonej promieniowaniem UV. Natomiast kwasy BHA są rozpuszczalne w olejach, co sprawia, że są one idealne dla skóry normalnej i tłustej, a także skłonnej do zaczerwienień czy występowania trądziku różowatego.