dieta-skora

Najlepsza żywność dla zdrowej skóry

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zdrowia. Z kolei niezdrowa dieta może uszkodzić nasz metabolizm, spowodować przyrost masy ciała, a nawet uszkodzić narządy, takie jak serce i wątroba. Jednakże należy zaznaczyć, że spożywana żywność wpływa też na naszą skórę. Z tego względu przygotowaliśmy zestawienie najlepszej żywności dla zdrowej skóry.

Migdały

Garść migdałów dziennie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Migdały zawierają witaminę E – przeciwutleniacz, który pomaga chronić skórę przed wolnymi rodnikami, jednocześnie zapobiegając przedwczesnemu starzeniu.

Awokado

Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, które korzystnie wpływają na wiele funkcji organizmu, w tym zdrowie skóry. Oferuje też bogate źródła witamin C i E, luteiny i dobrych tłuszczów, które zapewniają działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Ponadto, w awokado są również związki, które mogą chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi.

Borówki

Mówi się, że borówki są najdoskonalszym źródłem pożywienia pod kątem przeciwutleniaczy. Te malutkie kulki mocy mają całą masę korzyści zdrowotnych i do tego hamują proces starzenia. Borówki są po prostu zbyt dobre, aby ich nie spróbować.

Marchew

Marchewki zawdzięczają swoją popularność królikowi Bugsowi, a także matkom, które mówią swoim dzieciom, że marchew jest dobra dla oczu. Jednak niewiele osób wie, że marchewki są także świetne dla cery. Jeżeli włączymy marchew do diety, wówczas nie tylko pomoże nam w usuwaniu wągrów, ale także w stymulacji syntezy kolagenu – wszystko dzięki wysokiej zawartości witaminy A i C.

Pomarańcza

Jest to kolejna żywność bogata w przeciwutleniacze. Wysoka zawartość witaminy C oznacza pomocny zastrzyk w neutralizowaniu wolnych rodników i wspomaganiu produkcji kolagenu. Dlatego nie opierajmy się przed włączeniem pomarańczy do naszej diety.

Łosoś

W naszej diecie często brakuje tłuszczów omega-3 (ale nadmiernie kompensują to tłuszcze omega-6). Ta nierównowaga prowadzi do stanu zapalnego, który później blokuje pory i powoduje nadprodukcję oleju. Z racji tego, że łosoś bogaty jest w kwasy tłuszczowe omega-3, jest to jeden z najlepszych pokarmów powstrzymujących wągry. Jest również dobrym źródłem wysokiej jakości białka, witaminy E i cynku. Może też zmniejszać stany zapalne i nawilżać skórę.

Szpinak

Nie bez powodu należy do super żywności i jest ulubioną potrawą mocarnego marynarza o imieniu Popeye. Szpinak jest pełen minerałów i przeciwutleniaczy, a do tego zawiera bogactwo witaminy C – niezbędnej do produkcji kolagenu i elastyny.

Orzechy włoskie

Ażeby uzyskać nawilżony blask skóry, należy dać szansę orzechom włoskim. Są tutaj jednym z najlepszych wyborów, ponieważ odznaczają się wysoką zawartością kwasu alfa-linolenowego. A do tego stanowią również doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3.

Herbata zielona

Zielona herbata może chronić skórę przed uszkodzeniami i starzeniem. Silne związki znajdujące się w zielonej herbacie nazywane są katechinami i działają na kilka sposobów w celu poprawy zdrowia skóry. Podobnie jak kilka innych produktów spożywczych zawierających przeciwutleniacze, zielona herbata może pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi.

Codzienne picie zielonej herbaty może zmniejszyć zaczerwienienie spowodowane ekspozycją na słońce nawet o 25%. Ekstrakt z zielonej herbaty poprawia nawilżenie, szorstkość, grubość i elastyczność skóry. Jednak, pomimo że zielona herbata jest doskonałym wyborem dla zdrowej skóry, należy unikać picia jej z mlekiem. Mleko może zmniejszyć wpływ przeciwutleniaczy herbaty.

Co więcej, herbata zielona to również środek moczopędny. A to oznacza, że może z czasem pomóc wypłukać toksyny, zapewniając jaśniejszą i zdrowszą cerę.

Upewnijmy się, że otrzymujemy wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych, aby chronić naszą skórę. Wykorzystując powyższe produkty spożywcze dla zdrowej skóry, uzyskamy znacznie większe szanse na to, aby skóra była zdrowa, mocna i atrakcyjna.