Dlaczego błonnik akacjowy to najlepsza możliwa forma błonnika?

Bywa i tak, że człowiek sięga po jakiś suplement diety z dobrą intencją, by sobie jakoś pomóc, a kończy się na tym, że jedynie sobie szkodzi. Nadmiar błonnika pokarmowego bywa szkodliwy. Błonnik pochodzący z nieodpowiedniego źródła może nadmiernie obciążyć układ pokarmowy, a nawet doprowadzić do jego zatkania i zwężenia światła jelita. Nawet stosunkowo niewielkie ilości błonnika bywają groźne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli są zapewniane przez suplementy diety z błonnikiem, w przypadku których ciężej o kontrolę dawkowania substancji. Alternatywą dla standardowych włókien, przeważnie goszczących w tego typu suplementach, staje się błonnik pobierany z drzew akacjowych, znacznie łagodniejszy dla układu pokarmowego i dużo bezpieczniejszy dla ogólnego zdrowia.

Informacje o błonniku akacjowym

W przypadku błonnika akacjowego nawet większe ilości nie okazywały się szkodliwe i nie powodowały żadnego dyskomfortu. A nie mówimy tu o porcjach zawierających do 10 gramów błonnika, a o tych nawet czterokrotnie większych, zakładających przyjmowanie aż czterdziestu gramów błonnika akacjowego na dobę. Większość osób ma bardzo dobrą tolerancję na błonnik akacjowy. Jak wiadomo niedobory błonnika nie są wskazane. Mogą prowadzić do chorób, a potem mogą nawet wywołać się np. wrzody żołądka. U naprawdę nielicznych i skrajnych przypadkach składnik ten prowadził do wystąpienia skutków ubocznych, a i tak nie były one aż tak groźne jak te pojawiające się przy nadmiernym spożyciu innych typów błonnika. Znaczenie ma tu na pewno ogólna budowa błonnika z drzew akacjowych, w którym występują głównie frakcje rozpuszczalne, a niewiele jest tych nierozpuszczalnych.

Aby jeszcze lepiej przyswajać taki błonnik albo też móc stosować suplementy diety z błonnikiem bez odczuwania żadnych skutków ubocznych, warto zadbać o to, by składnik ten był spożywany wraz z posiłkiem. Zwiększenie podaży błonnika powoduje naturalne zwiększenie zapotrzebowania na wodę. Dwa litry wody dziennie to takie minimum dla każdej osoby dorosłej, a często tę dawkę należy jeszcze bardziej zwiększyć, zwłaszcza jeśli ma się aktywny tryb życia i sporo wody traci się wraz z rodem – czy to podczas ćwiczeń, czy to podczas jakiejś pracy fizycznej.